פורום תמיכה למורים

מתן ציונים משוכלל מטבלת אקסל

תמונה של רם איזנברג
מתן ציונים משוכלל מטבלת אקסל
על ידי רם איזנברג בתאריך 7/05/2016, 21:45

אולגה שלום,

הציון בתרגילים אצלנו מורכב בדרך כלל ממספר פרמטרים שלכל אחד מהם משקל שונה. לכל תרגיל נותנים ציונים מספר מורים, ואני מרכז את הציונים בטבלת אקסל שמשכללת אותם לציון יחיד. עד כה נהגתי לתת את הציון במודל, אך הסטודנטים מבקשים לקבל פירוט רב יותר, ואני מאוד אשמח למצוא דרך להעלות למודל את מרכיבי הציון המשוכלל, ולאפשר להם גם לראות היסטוגרמה של מיקומם ביחס ליתר הציונים בכיתה. לצערי פירסום טבלת האקסל בשלמותה אינו אפשרי, שכן אז יוכלו לראות גם את ציוני חבריהם.

ניסיתי בעבר למצוא דרך לתת במודל ציונים משוכללים והיסטוגרמות, אך למרות שהשקעתי בכך זמן רב, עד כה לא הצלחתי להבין כיצד לעשות זאת, והרמתי ידיים.

אשמח מאוד אם תוכלי להנחות אותי כיצד לעשות זאת, ואם תסייעי לי לבנות פורמט למתן ציונים בקורסים שיאפשר לי להעלות את הנתונים בשלמותם מטבלת האקסל, ולפרסמם באופן אישי לסטודנטים.

תודה רבה

רם איזנברג

תמונה של אולגה צ'ונטונוב
תשובה ל: מתן ציונים משוכלל מטבלת אקסל
על ידי אולגה צ'ונטונוב בתאריך 8/05/2016, 09:49

שלום רם,

מנגנון הציונים של מערכת ה Moodle נותן לנו מגוון רחב של אפשרויות נוחות של עריכת וניהול הציונים בקורס.

גיליון הציונים מרכז באופן אוטומטי את כלל הציונים של הסטודנט מכל הפעילויות המוגדרות בתוך האתר. בנוסף, ניתן להגדיר פריטי ציון שאינם משויכים למשאבים (בחן/מטלה וכו') באתר, אלא מוזנים ידנית (למשל ציון של מבחן, ציון של השתתפות בפעילות בכיתה וכו'). ניתן לייבא מרכיבי ציון (או רק את הציונים עצמם לתוך מרכיבים קיימים) מתוך קבצי אקסל.

את כלל מרכיבי הציון ניתן לחלק ל"קטגוריות", כאשר ניתן להגדיר לכל מרכיב את המשקל שלו בתוך אותה הקטגוריה. כמו כן, ניתן לתת משקל שונה בחישוב הציון הסופי עבור כל קטגוריה וכל מרכיב בודד.

ייבוא ציונים מתוך קובץ אקסל:

שלב א' – ייצוא

על מנת למנוע בעיות ותקלות בקליטת נתונים ראשית יש לייצא תבנית, שלתוכה תזין את הציונים. לצורך כך יש לבצע את השלבים הבאים:

• יש להיכנס ל "ניהול" -> "ציונים" מתוך העמוד הראשי של אתר הקורס.
  • בעמוד שיפתח ניתן לראות "חוצצים" בחלקו העליון של המסך. יש לבחור "ייצוא". בשורת החוצצים השנייה בחרו "יצוא לגליון האלקטרוני של Excel".
  • בשלב זה ניתן לבחור אילו עמודות לייצא. במידה ואין כוונה לשנות את מרכיבי הציון שמוגדרים – ניתן לא לייצא אותם, אלא רק את מספרי הזהות של הסטודנטים.

שלב ב' – הזנת הנתונים לקובץ

• לאחר הייצוא תקבל קובץ אקסל. לכל מרכיב ציון חדש יש ליצור עמודה עם שם בעל משמעות (זה השם שיוצג אחר כך בגיליון הציונים באתר).
  • יש להזין לתוך כל עמודה את הציונים הרצויים.
  • שמור את הקובץ בפורמט CVS (comma delimited).

שלב ג' – ייבוא

• יש להיכנס ל "ניהול" -> "ציונים" מתוך העמוד הראשי של אתר הקורס.
  • בעמוד שיפתח ניתן לראות "חוצצים" בחלקו העליון של המסך. יש לבחור "ייבוא". בשורת החוצצים השנייה בחרו "יבוא קובץ CVS".
  • גרור את הקובץ לתוך התיבה ששמה "קובץ".
  • ב"קידוד" בחר "Windows-1255".
  • לחץ על "טען ציונים".

כעת כל מרכיבי הציון שהזנת יופיעו בגיליון הציונים.

שינוי משקלי מרכיבי הציונים:

ניהול הציונים מתבצע ב: ניהול -> "ציונים" מתוך העמוד הראשי של אתר הקורס.

בעמוד שיפתח ניתן לראות "חוצצים" בחלקו העליון של המסך.

לעריכת המשקל של מרכיבי הציון יש להיכנס לחוצץ "הגדרת חישוב ציונים".

תוצג טבלה המכילה את כלל מרכיבי הציון הקיימים כרגע באתר.

לחיצה על "עריכה" -> "הגדרות" לצד התיקייה העליונה ביותר (ששמה הוא מספר הקורס) תוביל למסך בו ניתן לבחור את צורת השקלול של הציון.

תחת כותרת "צבירה" יש לבחור את האפשרות המתאימה ביותר (עבור משקל שונה לכל רכיב יש לבחור "ממוצע ציונים משוקלל" (לכל פריט ציון יכול להינתן משקל, הניקוד הסופי של הקטגוריה יהיה שווה לסך כל הציונים של כל פריטי הציונים. ניקוד זה יוכפל במשקלי פרטי הציונים ולבסוף יחולק ב סכום הכולל של המשקלים.)

לאחר שמירה, העמוד עם טבלת מרכיבי הציון יוצג שוב, כאשר כעת לצד כל מרכיב תהיה תיבה בה ניתן לרשום את המשקל של המרכיב.

ניתן לבצע תהליך זה גם לקטגוריות של ציונים (למשל להגדיר קטגוריה של "תרגילי בית" ובתוכה לרכז את כלל תרגילי הבית. ניתן להגדיר את המשקל של כל תרגל בית ביחס לתרגילים האחרים, ואילו לקטגוריה עצמה לתת משקל יחסית לשאר המרכיבים של הציון).

הסבר זה הוא הסבר כללי לשתי השאלות ששאלת, אך אשמח מאוד להיפגש או לשוחח טלפונית על מנת לסייע באופן פרטני.

בברכה,

אולגה